Zespół Ashermana, czyli garść informacji na temat zrostów wewnątrzmacicznych

0
1572
Menstrual, vaginal or urinary problems. Young woman holds a small chalkboard with "Help" inscription

Niewielkie zrosty wewnątrzmaciczne mogą występować jako samodzielna jednostka chorobowa, natomiast w przypadku zespołu Ashermana są to zrosty o największym nasileniu, które odpowiadają nawet za całkowite zarośnięcia się jamy macicy. W konsekwencji może to doprowadzić do niepłodności, dlatego konieczna jest jak najszybsza diagnostyka w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Za najczęstszą ich przyczynę uznaje się powikłania zabiegów medycznych przeprowadzanych w jamie macicy lub na mięśniu macicy, takich jak nadmierne wyłyżeczkowanie jamy macicy prowadzące do powstania blizn np. w czasie porodu lub podczas zabiegu usunięcia błony śluzowej wyściełającej macicę, zwanej endometrium, w celu diagnostyki i leczenia nieprawidłowych krwawień macicznych.
Ryzyko występowania zespołu Ashermana zwiększa się również w razie kolejnych łyżeczkowań w trakcie życia pacjentki. Zaburzenie to może również wystąpić po cięciu cesarskim. Innymi przyczynami tego zaburzenia mogą być: zakażenie śluzówki macicy np. gruźlicą bądź wprowadzenie chorobotwórczych patogenów podczas zabiegów ginekologicznych, endometrioza, a także schistosomiaza – choroba wywoływana przez pasożyty krwi.
Ponadto zrosty mogą pojawić się jako powikłanie operacji usunięcia mięśniaków macicy, dysfunkcja po przebytych napromieniowaniach w obrębie miednicy mniejszej, a także niekiedy jako konsekwencja założenia wkładki domacicznej antykoncepcyjnej.

Jak objawia się zespół Ashermana? Otóż niespecyficzne, co sprawia problemy w diagnostyczne.

Objawy:

  • skrócenie czasu trwania menstruacji lub jej całkowity brak
  • bolesne krwawienia
  • skurcze i bóle brzucha (które pojawiają się nie tylko w czasie trwania miesiączki)
  • poronienia nawykowe.

Ponadto, w wielu przypadkach może dojść do niepłodności wtórnej, gdyż zrosty mogą blokować dostęp do ujść jajowodów lub „wypełniać” całe wnętrze macicy, co uniemożliwia zarówno poczęcie dziecka jak i ewentualną implantację zarodka.
Jeżeli jednak kobiecie po zespole Ashermana uda się zajść w ciążę, to będzie ona obarczona ryzykiem powikłań w postaci nieprawidłowego umiejscowienia łożyska, wrastania łożyska w ścianę macicy lub niewydolności szyjkowo – cieśniowej.

W większości przypadków, z racji niespecyficznych objawów, diagnostyka jest raczej długotrwała i nie zawsze jednoznaczna. W diagnostyce tego schorzenia wykorzystuje się takie badania i procedury medyczne, jak:

  • histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy i oglądanie jej wnętrza- pozwala precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej jamę macicy
  • histerosalpingografia (HSG) to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów przy pomocy kontrastu podawanego przez specjalny cewnik umieszczany w szyjce macicy
  • sonohisterografia (SHG) to test płodności, w trakcie którego korzysta się z technologii ultradźwiękowej. W trakcie badania do macicy wprowadza się sondę USG, a następnie wtryskuje się roztwór soli, który pozwala na dokładne obejrzenie całej macicy
  • dodatkowo, jako metodę rozpoznawania zespołu Ashermana, można zastosować badanie krwi w celu wykrycia ewentualnych zmian gruźliczych w obrębie macicy.

Zalecane jest chirurgiczne usunięcie zrostów wewnątrzmacicznych. Po zabiegu zaleca się tymczasowe umieszczenie plastikowego cewnika wewnątrz macicy, w celu zapobiegnięcia ponownym zrostom. Kolejnym etapem terapii jest leczenie hormonalne estrogenami i NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi), aby zmniejszyć ryzyko ich nawrotów.
Leczenie w przypadku zakażenia dróg rodnych może nastąpić z wykorzystaniem odpowiedniej antybiotykoterapii.

Niestety nie ma pewności, że wyeliminowane zrosty nie odnowią się. Dlatego tak jak w większości chorób kobiecych najważniejszą rolę odgrywa systematyczne badanie ginekologiczne. Dlatego nie czekaj!! Jeśli widzisz u siebie niepokojące zmiany, wówczas reaguj natychmiast, ponieważ im wcześniejsza diagnoza tym większe szanse na skuteczne leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here