Żylaki okolic intymnych – jak je zdiagnozować i jak leczyć?

0
601

Żylaki to stan nadmiernego poszerzenia żył, które powstają pod wpływem sił działających odśrodkowo. Większość Pań żylaki utożsamia ze szpecącymi poszerzeniami żył występującymi głównie na nogach.

Z codziennej praktyki zespołu Kliniki Flebologii w Warszawie wynika jednak, iż żylaki na nogach bardzo często znajdują swoje źródło na poziomie miednicy, a stąd już niedaleko do stref intymnych – komentuje dr Cezary Szary, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, flebolog – na co dzień zajmujący się diagnostyką i leczeniem niewydolności żylnej miednicy i żylaków okolic intymnych.

Żylaki okolic intymnych najczęściej pojawiają się po kolejnych ciążach i umiejscawiają się w okolicach sromu, krocza lub pod linią pośladków. Większość Pań jest w stanie je wyczuć oraz dostrzec już w 2 lub 3 trymestrze. Najwięcej pacjentek trafia do nas z tym problemem już po 2. lub 3. ciąży – dodaje dr Szary.     

Żylaki okolic intymnych powodują duży dyskomfort estetyczny, upośledzają życie seksualne, odpowiadają za ból i swędzenie w okolicach krocza lub sromu. Bardzo często są objawem większego problemu, podobnie jak dzieje się to na nogach. Za ich powstawanie odpowiada zjawisko tzw. niewydolności żylnej miednicy, czyli nieprawidłowego gromadzenia się krwi w rozdętych splotach żylnych nieopodal macicy i jajników. Dochodzi do niej najczęściej u kobiet rodzących więcej niż 2 razy lub po ciążach mnogich. Wśród pacjentek dominują stosunkowo szczupłe osoby.

Taki stan doprowadza nierzadko u Pań do niespecyficznych i uciążliwych pobolewań w dolnych partiach brzucha, do obfitych miesiączek oraz wywołuje uczucie pieczenia w czasie czy po stosunku płciowym – wyjaśnia dr Cezary Szary.

Diagnostyka niewydolności żylnej miednicy i współwystępujących z nią żylaków okolic intymnych opiera się na dokładnym zebraniu wywiadu z pacjentem, oględzinach i zbadaniu. W Klinice Flebologii w Warszawie na pierwszej wizycie zawsze wykonywane jest badanie USG Doppler obejmujące ocenę żył kończyn dolnych, krocza i sromu oraz żył w jamie brzusznej i miednicy małej. Pacjentki zgłaszające się na takie badanie powinny być na czczo, najlepiej po spożyciu niewielkiej ilości niegazowanej wody.

Po postawieniu wstępnej diagnozy dalszym etapem jest planowanie leczenia. W tym celu pomocna jest dokładna metoda obrazowania układu żylnego o nazwie wenografia, wykonywana najczęściej przy użyciu rezonansu magnetycznego. Jest to technika zdecydowanie najczęściej przez nas wykorzystywana w praktyce codziennej – mówi dr Szary.

Najważniejszy etap to leczenie, które zawsze uwzględniać musi wszystkie odchylenia w układzie żylnym. Swoich pacjentów przestrzegamy, że dla pełnego wyleczenia, a także zadowolenia samo wyleczenie żył w miednicy nie zawsze jest wystarczające.

Stosowane przez nas techniki terapeutyczne, takie jak embolizacja wewnątrzżylna, czy klejenie żylaków oraz skleroterapia piankowa, zapewniają wyleczenie wszystkich, powiązanych ze sobą stadiów choroby, tj.

  • żylaków miednicy
  • żylaków okolic intymnych
  • żylaków atypowych na nogach
  • pajączków naczyniowych na nogach

Co ważne współczesne metody leczenia nie wymagają dużej inwazji, często przeprowadzane są bez znieczulenia. Po zabiegach pacjentki mogą wrócić do pełnej aktywności już po 3-7 dniach od wykonania procedury.

Klinika Flebologii w Warszawie to placówka wysokospecjalistyczna kompleksowo zajmująca się diagnostyką i leczeniem wszystkich chorób układu żylnego, skupiająca w swych szeregach wysokiej klasy specjalistów, zajmujących się: flebologią, chirurgią naczyniową, radiologią interwencyjną oraz pełnoprofilowym obrazowaniem naczyń.

Więcej na stronie: www.klinikaflebologii.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here